| Inside Diameter | 52mm |
| Outside Diameter | 68mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 40mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 127000N |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 79000N |
| End Type | Sealed |
| Fatigue Limit Load | 21800N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.