| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 15.25mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 28kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 34.1kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 15000rpm |
| Reference Speed | 12000rpm |
| Fatigue Limit Load | 3kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.