| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 21.25mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 57kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 61.8kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 11000rpm |
| Reference Speed | 9000rpm |
| Fatigue Limit Load | 6.3kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.