| Inside Diameter | 50mm |
| Outside Diameter | 90mm |
| Roller Bearing Type | Taper |
| Race Width | 21.75mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 91.5kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 93.1kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 7500rpm |
| Reference Speed | 6000rpm |
| Fatigue Limit Load | 10.4kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.