| Inside Diameter | 30mm |
| Outside Diameter | 62mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 20mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 58.5kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 2 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 66.1kN |
| Limiting Speed | 14000rpm |
| Reference Speed | 10000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.