| Inside Diameter | 80mm |
| Outside Diameter | 140mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 33mm |
| Bore Type | Tapered |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 270kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 2 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 243kN |
| Limiting Speed | 6000rpm |
| Reference Speed | 4300rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.