| Inside Diameter | 110mm |
| Outside Diameter | 230mm |
| Roller Bearing Type | Spherical |
| Race Width | 47mm |
| Bore Type | Tapered |
| Static Load Rating | 3000kN |
| Number of Rows | 1 |
| Roller Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 1180kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 2800rpm |
| Reference Speed | 1600rpm |
| Fatigue Limit Load | 325kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.