| Inside Diameter | 55mm |
| Outside Diameter | 78mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 3mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 186kN |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Dynamic Load Rating | 34.5kN |
| Limiting Speed | 4300rpm |
| Reference Speed | 2200rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.