| Inside Diameter | 7mm |
| Outside Diameter | 11mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 9mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Metal |
| Static Load Rating | 3.05kN |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 3.03kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 22000rpm |
| Reference Speed | 20000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.