| Inside Diameter | 22mm |
| Outside Diameter | 28mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 16mm |
| Static Load Rating | 22.4kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 13kN |
| Limiting Speed | 12000rpm |
| Reference Speed | 11000rpm |
| Fatigue Limit Load | 2.6kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.