| Inside Diameter | 28mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 20mm |
| Material | Metal |
| Static Load Rating | 36.5kN |
| Cage Material | Sheet Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 20.1kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 9500rpm |
| Reference Speed | 9000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.