| Inside Diameter | 40mm |
| Outside Diameter | 47mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 16mm |
| Static Load Rating | 39kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 19kN |
| Limiting Speed | 7000rpm |
| Reference Speed | 6300rpm |
| Fatigue Limit Load | 4.55kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.