| Inside Diameter | 20mm |
| Outside Diameter | 24mm |
| Roller Bearing Type | Needle |
| Race Width | 10mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 12.9kN |
| Cage Material | Sheet Metal |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 5.58kN |
| Limiting Speed | 22000rpm |
| Reference Speed | 20000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.