| Inside Diameter | 15mm |
| Outside Diameter | 35mm |
| Roller Bearing Type | Cylindrical |
| Race Width | 11mm |
| Bore Type | Parallel |
| Static Load Rating | 10.2kN |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 12.5kN |
| End Type | Open |
| Limiting Speed | 26000rpm |
| Reference Speed | 22000rpm |
| Fatigue Limit Load | 1.22kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.