| Inside Diameter | 120mm |
| Outside Diameter | 215mm |
| Roller Bearing Type | Cylindrical |
| Race Width | 58mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 630kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 520kN |
| Limiting Speed | 3600rpm |
| Reference Speed | 3400rpm |
| Fatigue Limit Load | 72kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.