| Inside Diameter | 150mm |
| Outside Diameter | 270mm |
| Roller Bearing Type | Cylindrical |
| Race Width | 45mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 600kN |
| Cage Material | Steel |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 510kN |
| Limiting Speed | 2800rpm |
| Reference Speed | 2600rpm |
| Fatigue Limit Load | 64kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.