| Inside Diameter | 46.2mm |
| Outside Diameter | 80mm |
| Roller Bearing Type | Cylindrical |
| Race Width | 21mm |
| Bore Type | Parallel |
| Material | Metal |
| Static Load Rating | 63kN |
| Cage Material | Non-metallic |
| Number of Rows | 1 |
| Dynamic Load Rating | 75kN |
| Limiting Speed | 11000rpm |
| Reference Speed | 9500rpm |
| Fatigue Limit Load | 8.15kN |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.