| Anti Vibration Mount Type | Rubber Bush |
| Thread Size | M10 |
| Diameter | 44.5mm |
| Foot Height | 25.4mm |
| Overall Height | 18mm |
| Static Load Capacity | 56kg |
| Material | Natural Rubber |
| Mounting Type | Screw-in |
| Compression Load | 56kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Cylindrical |
| Shore Hardness | 50 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | TB |
| Compression Deflection | 0.64mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.