| Anti Vibration Mount Type | Male to Female Bobbin |
| Thread Size | M8 |
| Diameter | 30mm |
| Foot Height | 30mm |
| Overall Height | 30mm |
| Static Load Capacity | 54.56kg |
| Material | Natural Rubber |
| Mounting Type | Single Bolt |
| Compression Load | 54.56kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Cylindrical |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 19kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Compression Deflection | 3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.