| Anti Vibration Mount Type | Male to Male Bobbin |
| Thread Size | M8 |
| Diameter | 20mm |
| Foot Height | 15mm |
| Overall Height | 15mm |
| Static Load Capacity | 18kg |
| Material | Natural Rubber |
| Mounting Type | Screw-in |
| Compression Load | 18kg |
| Metalwork | Stainless Steel |
| Foot Shape | Cylindrical |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Shearing Load | 5.4kg |
| Compression Deflection | 1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.