| Anti Vibration Mount Type | Male to Male Bobbin |
| Thread Size | M10 |
| Diameter | 38mm |
| Overall Height | 38mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 36 |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 6.5kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AD |
| Compression Deflection | 3.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.