| Thread Size | M12 |
| Diameter | 130mm |
| Foot Height | 3mm |
| Overall Height | 44mm |
| Static Load Capacity | 290kg |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 290kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 45 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | KPR |
| Compression Deflection | 3.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.