| Anti Vibration Mount Type | Male to Male Bobbin |
| Thread Size | M5 |
| Diameter | 15mm |
| Overall Height | 20mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 11.76kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 65 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 3.84kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AV Type A |
| Compression Deflection | 2mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.