| Anti Vibration Mount Type | Female Buffer Foot |
| Thread Size | M6 |
| Diameter | 20mm |
| Overall Height | 15mm |
| Material | Rubber |
| Compression Load | 33.96kg |
| Metalwork | Stainless Steel |
| Shore Hardness | 65 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Shearing Load | 11.09kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AV Type C |
| Compression Deflection | 1.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.