| Anti Vibration Mount Type | Male Buffer Foot |
| Thread Size | M6 |
| Diameter | 30mm |
| Overall Height | 35mm |
| Material | Natural Rubber |
| Type | Male Only |
| Compression Load | 48kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 0 |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AV Type D |
| Compression Deflection | 3.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.