| Anti Vibration Mount Type | Male to Male Bobbin |
| Thread Size | M6 |
| Diameter | 20mm |
| Overall Height | 18mm |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 9 |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Shore Hardness | 50 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shearing Load | 2.5kg |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Series | AD |
| Compression Deflection | 1.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.