| Diameter | 108mm |
| Foot Height | 38mm |
| Overall Height | 43mm |
| Static Load Capacity | 180 |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 180 |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Rectangular |
| Shore Hardness | 50 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | SM |
| Compression Deflection | 3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.