| Thread Size | M12 |
| Diameter | 150mm |
| Foot Height | 63mm |
| Overall Height | 63mm |
| Static Load Capacity | 500 |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 500 |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Round |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | SCM |
| Compression Deflection | 13mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.