| Thread Size | M20 |
| Diameter | 190mm |
| Foot Height | 66.5mm |
| Overall Height | 66mm |
| Static Load Capacity | 2300 |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 2300 |
| Metalwork | Stainless Steel |
| Foot Shape | Round |
| Shore Hardness | 60 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | KPR |
| Compression Deflection | 8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.