| Thread Size | M16 |
| Diameter | 75mm |
| Foot Height | 72.5mm |
| Overall Height | 74mm |
| Static Load Capacity | 610kg |
| Material | Natural Rubber |
| Compression Load | 610kg |
| Metalwork | Zinc Plated Steel |
| Foot Shape | Square |
| Shore Hardness | 70 Shore A |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | KMC |
| Compression Deflection | 18.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.