| Wheel Diameter | 63mm |
| Load Capacity | 85kg |
| Mounting Type | Plate |
| Overall Height | 81mm |
| Wheel Width | 22mm |
| Rotation | Fixed |
| Tyre Material | Nylon |
| Fixing Centres | 76 x 35mm |
| Fixing Plate Dimensions | 95 x 59mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 8.4mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
| Hub Material | Nylon |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.