| Wheel Diameter | 58mm |
| Load Capacity | 100kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 25mm |
| Wheel Width | 27mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Polyurethane |
| Fixing Centres | 38 X 48mm |
| Housing Material | Galvanised Steel |
| Fixing Plate Dimensions | 60 x 60mm |
| Fixing Hole Size | 6mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Ball Bearing |
| Hub Material | Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.