| Wheel Diameter | 25mm |
| Load Capacity | 12kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 35mm |
| Wheel Width | 14mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | PP |
| Fixing Centres | 29 x 23mm |
| Housing Material | Plastic |
| Fixing Plate Dimensions | 38 x 34mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 4mm |
| Weight Class | Light Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
| Hub Material | Polypropylene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.