| Wheel Diameter | 80mm |
| Load Capacity | 120kg |
| Mounting Type | Bolt Hole |
| Includes Brake | Yes |
| Overall Height | 106mm |
| Wheel Width | 20mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Polyurethane |
| Fixing Centres | 80 x 60mm |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Fixing Plate Dimensions | 102 x 83mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 8mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Ball Bearing |
| Hub Material | Die Cast Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.