| Wheel Diameter | 63mm |
| Load Capacity | 18kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 83mm |
| Rotation | Swivel |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 44.5 x 44.5mm |
| Fixing Plate Dimensions | 59 x 59mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 8.5mm |
| Weight Class | Heavy Duty |
| Hub Bearing Type | Plain Bore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.