| Wheel Diameter | 100mm |
| Load Capacity | 80kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | Yes |
| Overall Height | 137mm |
| Wheel Width | 32mm |
| Rotation | Braked Swivel |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 61 x 51mm |
| Fixing Plate Dimensions | 77 x 67mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 8.5mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Double Ball Race |
| Hub Material | Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.