| Wheel Diameter | 80mm |
| Load Capacity | 140kg |
| Mounting Type | Plate |
| Includes Brake | No |
| Overall Height | 108mm |
| Wheel Width | 35mm |
| Rotation | Fixed |
| Tyre Material | Rubber |
| Fixing Centres | 60 x 80mm |
| Fixing Plate Dimensions | 85 x 103mm |
| Number of Fixing Holes | 4 |
| Fixing Hole Size | 9mm |
| Weight Class | Medium Duty |
| Hub Bearing Type | Roller Bearing |
| Hub Material | Polypropylene |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.