| Ball Diameter | 7.938mm |
| Mounting Type | Circular Flange |
| Maximum Load | 1kg |
| Load Ball Material | PA66 |
| Working Height of Ball | 4.8mm |
| Small Ball Material | Steel |
| Case Material | Steel |
| Flange Diameter | 17mm |
| Stud Length | 6.4mm |
| Flange Length | 1.9mm |
| Flange Width | 1.9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.