| Material | Calcium-Magnesium Silicate |
| Form | Sheet |
| Maximum Operating Temperature | +1150°C |
| Length | 3.6m |
| Width | 610mm |
| Thickness | 25mm |
| Density | 128kg/m³ |
| Flame Retardant | Yes |
| Thermal Conductivity | 0.04 W/mK, 0.08 W/mK, 0.14 W/mK, 0.23 W/mK, 0.34 W/mK, 0.48W/mK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.