| Form | Rod |
| Material | Aluminium Alloy |
| Length | 24in |
| Rod Diameter | 2in |
| Material Grade | 6026-T9 |
| Tensile Strength | 360 MPa |
| Hardness | 95 HB |
| Suitability | Anodising, Automotive Component, Electronic & Electric Parts, High Speed Lathes, Hot Forging |
| Thermal Conductivity | 138W/mK |
| Density | 2.7g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.