| Form | Flat Bar |
| Material | Brass |
| Length | 500mm |
| Width | 3/4in |
| Material Grade | CZ121/CW614N |
| Height | 1/4in |
| Tolerance - Length | ± 2mm |
| Hardness | 130 to 150 HV |
| Thermal Conductivity | 123 W/m.k at 100°c |
| Density | 8.47g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.