| Form | Rod |
| Material | Phosphor Bronze |
| Length | 13in |
| Rod Diameter | 2 1/2in |
| Tensile Strength | 420 n/mm2 |
| Hardness | 120 HB |
| Suitability | Bearings, Heavy Load Gears, Pumps, Valves, Worm Wheels |
| Thermal Conductivity | 47W/mK |
| Density | 8.8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.