| Form | Flat Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 2m |
| Width | 40mm |
| Material Grade | 304S31 |
| Height | 5mm |
| Tensile Strength | 520 |
| Hardness | 92 HB |
| Suitability | Food & Dairy Processing Equipment, Laundry & Chemical Industry, Process Plant & Tanks |
| Thermal Conductivity | 16.2 W/m at 100°c |
| Density | 8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.