| Form | Flat Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 2m |
| Width | 40mm |
| Material Grade | 316 |
| Height | 6mm |
| Tensile Strength | 515 |
| Hardness | 95 HB |
| Suitability | Chemical & Marine Equipment, Food, Photographic |
| Thermal Conductivity | 16.3 W/m at 100°c |
| Density | 8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.