| Form | Rod |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 1.5m |
| Rod Diameter | 10mm |
| Material Grade | 303S31 |
| Tensile Strength | 500 |
| Hardness | 262 HB |
| Thermal Conductivity | 16.3 W/m.k at 100°c |
| Density | 8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.