| Form | Square Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 12in |
| Width | 3/16in |
| Material Grade | 316Ti |
| Height | 3/16in |
| Tensile Strength | 510 N/mm² |
| Tolerance - Length | -0.002in |
| Hardness | 183 HB |
| Suitability | Chemical & Marine Equipment, Food, Photographic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.