| Length | 500mm |
| Material | Stainless Steel |
| Form | Solid |
| Width | 300mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Material Grade | 316 A4 |
| Density | 8g/cm³ |
| Hardness | 95 HB |
| Colour | Silver |
| Thermal Conductivity | 16.3 W/m at 100°c |
| Tensile Strength | 515 Mpa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.