| Tube Form | Round |
| Material | Leaded Gunmetal |
| Length | 13in |
| Width | 2in |
| Inner Diameter | 1in |
| Thickness | 1in |
| Outer Diameter | 2in |
| Suitability | Bearings, Bushings, Gears, Piston Rings, Pumps |
| Hardness | 65 HB |
| Thermal Conductivity | 33.6Btu |
| Tensile Strength | 241 Mpa |
| Density | 0.322lb/in³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.