| Tube Form | Round |
| Material | Phosphor Bronze |
| Length | 13in |
| Width | 2.5in |
| Inner Diameter | 1 1/2in |
| Thickness | 1in |
| Outer Diameter | 2 1/2in |
| Suitability | Bearings, Heavy Load Gears, Pumps, Valves, Worm Wheels |
| Hardness | 120 HB |
| Thermal Conductivity | 47W/mK |
| Tensile Strength | 420 n/mm2 N/mm² |
| Density | 8.8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.