| Colour | Beige, Grey |
| Length | 1m |
| Material | Polypropylene |
| Rod Diameter | 50mm |
| Density | 0.91g/cm³ |
| Tensile Strength | 35 MPa |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Water Absorption | 0.03% |
| Suitability | Chemical Apparatus, Food Processing Industry, Insulators, Pallets & Drip Pans, Seals, Ventilation Ducts, Water Treatment Plants |
| Melting Point | +165°C |
| Hardness | 80 Ball Indentation |
| Elongation | 65% |
| Thermal Conductivity | 0.22W/mK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.